pondělí, úterý: 10 - 18 hod., středa, čtvrtek: 10 - 19 hod., pátek: 10 - 18 hod.
+420 720 947 520

Poděbradská 1020/30
Praha 9 – Vysočany

Což takhle dát si Sauvignon

Což takhle dát si Sauvignon

Představujeme jednu z nejoblíbenějších bílých odrůd.

Už při vyslovení slova Sauvignon mnoha lidem naskočí příjemný pocit a vzpomínky na skvělé víno. Sauvignon je jednou z nejzásadnějších bílých odrůd, která se na celé planetě pěstuje.

Sauvignon dokáže být svěží, minerální, ovocitý, elegantní, ale vždy bude patřit mezi aromatické odrůdy! Sauvignon se pěstuje téměř ve všech zemích na světě, tedy je to odrůda mezinárodní. Jedná se o malý, ale pevný hrozen s malými až středně velkými bobulemi. Předpokládá se, že odrůda pochází z Francie, oblasti Bordeaux.

Charakter vína bývá vždy velmi ovlivněn ročníkem.

Skvělé Sauvignony naleznete ve Francii kolem řeky Loiry. Mezi známá jména patří Sancerre a Pouilly-Fumé. Typickým charakterem vín od Loiry jsou krásná vůně po černém bezu a velice pikantní kyselinka. Samozřejmostí je aromatičnost.

Velice známé jsou Sauvignony z Nového Zélandu. Tady je typickým znakem (pro někoho otřepaná fráze) aroma kopřiv a posekané trávy. Jsou to povětšinou velice elegantní, šťavnatá a svěží vína, která mají milovníky po celém světě!

Velice dobré Sauvignony nalezneme i v Jižní Africe, Chile, Austrálii, nebo Argentině.

Moravské Sauvignony jsou také skvělé. Umí být šťavnaté a ovocité.

My ale samozřejmě preferujeme Sauvignon z Itálie! Krásně mu totiž sluší Dolomity! Odtud pocházejí Sauvignony s tóny hrušek, černého bezu, broskví, ale i šalvěje a angreštu. Jedním z nejoblíbenějších je Sauvignon Vette z vinařství San Leonardo. Jedná se o svěží herbální víno, plné tónů hrušek a broskví. Má elegantní kyselinku a neskutečnou mineralitu, která krásně odráží charakter oblasti Trentino. https://www.lafattoria.cz/vinarstvi/sl/

 

Když si chceme dopřát něco speciálního, tak sáhneme po láhvi Sauvignonu Sottomonte z vinařství Ronco del Gelso. Víno po sklizni zde nechávají jeden rok ve velkých dubových sudech. Vzniká tak opravdový skvost! Víno netradičně voní po cibulové slupce, která přechází v aroma vyzrálé broskve a angreštu. Je to víno nekonečně dlouhé chuti a krásného charakteru! https://www.lafattoria.cz/vinarstvi/rg/

 

A samozřejmě nemůžeme opomenout dva hlavní představitele Sauvignonu z vinařství St. Michael Eppan. Sauvignon Lahn a Sauvignon z řady St. Valentin. Lahn je vyloženě odrazem klimatu a půdy tohoto regionu. Minerální prvky v půdě jsou cítit i v samotném víně, které má silný vibrující podtón na jazyku, svěží chuť a na vůni jsou cítit citrusy, mirabelky a liči. Sauvignon St. Valentin je jiný. V jeho struktuře je cítit precizní práce vinaře, který ho nechává delší dobu na jemných kalech. Díky tomu je víno více plnější hodící se k párování s pokrmy. Na vůni nádherný signifikantní znak této odrůdy – černý bez nebo bezinkový sirup. Tento Sauvignon je jedním z nejvíce oceňovaných vín tohoto vinařství. https://www.lafattoria.cz/vinarstvi/ep/

Ať se ale rozhodnete sáhnout po jakékoliv láhvi Sauvignonu, tak věřte, že nejlepší doprovod mu udělá chřest nebo kozí sýr.